Från 70-talsrosa till drömbadrum – en resa i tre akter

Det började med en rosafärgad toalettstol. Inte pastellrosa, inte snyggt rosa, utan en obehagligt intensiv, nästan skrikig rosa som påminde om tuggummi från 1980-talet. Kaklet på väggarna matchade i samma nyans. Golvet var täckt av små, fyrkantiga plastplattor som lossnat i hörnen. Badrummet i huset från 1974 hade inte renoverats sedan det byggdes. Det var inte bara fult – det var farligt. En badrumsrenovering Bromma är precis vad den här familjen behövde. Och resan från 70-talsrosa till drömbadrum är en berättelse om mod, planering, och tillit till rätt hantverkare.

Akt ett: rivning och överraskningar. Innan något nytt kan byggas måste det gamla bort. Rivning är ett stökigt moment. Damm, buller, och trasiga material som forsar ut i containrar. Men det är också spännande. Bakom väggarna kan det finnas överraskningar – en del trevliga, de flesta mindre trevliga. I det här fallet upptäckte hantverkarna att tätskiktet bakom kaklet var helt otillräckligt. Det hade aldrig varit godkänt enligt dagens standard. Fukt hade trängt in i väggkonstruktionen under flera år. Träreglarna var mögliga, isoleringen var förstörd, och det luktade unket. Hade renoveringen inte kommit igång nu hade det snart varit dags för en betydligt dyrare sanering. Rivningen avslöjade problemen i tid.

Under rivningen upptäcktes också gamla rör av gjutjärn som var på väg att rosta sönder. Ett byte av avloppsstammen var nödvändigt. Här kunde en badrumsrenovering Värmdö eller annan ort ha gjort en traditionell schaktning, men i detta fall valdes relining – en metod där man lagar rören inifrån utan att riva upp golvet. Det var dyrare än att bara byta enstaka rör, men billigare än att riva upp hela golvet. Ett smart beslut som sparade både tid och pengar. Överraskningarna var negativa, men de upptäcktes – och hanterades – i ett tidigt skede.

Akt två: planering och materialval. När rivningen var klar och alla överraskningar var hanterade, var det dags för det roliga: att välja kakel, klinker, inredning, och färger. Familjen visste att de ville ha ett ljust, luftigt badrum. De valde stora, vita kakelplattor i matt utförande på väggarna. Golvet kläddes med mellangråa klinkerplattor i hexagonal form – en modern twist som gav karaktär. Golvvärme installerades under hela golvet, en lyx de aldrig mer vill vara utan. En duschvägg i härdat glas, ett fristående handfat från en dansk designstudio, och ett spegelskåp med inbyggd belysning och avfrostningsfunktion. Detaljerna var genomtänkta – från handdukskrokarna i mässing till den svarta golvbrunnen som smälte in i klinkret.

Familjen hade också bestämt sig för att installera en väggmonterad toalett. Det är snyggare än en golvstående modell, och det gör det lättare att städa golvet under. Nackdelen är att det kräver en infälld cistern i väggen, vilket innebar att en del av väggen måste byggas ut. Det var en extra kostnad, men resultatet blev värt det. Rummet kändes rymligare och modernare. En handdukstork i el installerades också – varm och torr handduk efter en dusch är en liten lyx som gör stor skillnad på vintern.

Akt tre: bygget och slutresultatet. Själva byggprocessen tog cirka fem veckor. Under den tiden var badrummet obrukbart. Familjen hade planerat för detta genom att installera en provisorisk dusch i källaren och använda toaletten på en närliggande bensinmack. Det var inte bekvämt, men det var överkomligt. De hade också informerat grannarna om stöket, vilket uppskattades. Varje vecka fick de uppdateringar från projektledaren – via sms, bilder, och ibland ett kort telefonsamtal. Det skapade trygghet att veta vad som hände.

När kaklet var lagt och fogarna torkade, när duschväggen var monterad och handfatet inkopplat, när spegelskåpet satt på plats och handdukarna hängdes upp – då var det dags för slutbesiktning. En oberoende besiktningsman gick igenom allt. Han kontrollerade tätskikt, lutning mot golvbrunn, elinstallationer, och vattenledningar. Allt var godkänt. Badrummet var inte bara vackert – det var säkert. Familien fick ett garantibevis som skulle gälla i tio år för tätskiktet. De kunde sova gott om natten.

Sammanfattningsvis: resan från 70-talsrosa till drömbadrum var krokig. Det fanns överraskningar, extra kostnader, och perioder av besvär. Men resultatet var värt det. Ett badrum som lyser upp morgonen, som gör att man längtar hem, som är både vackert och funktionellt. Om du funderar på att renovera ditt badrum – tveka inte. Gör det. Det kommer att bli stökigt en period, men när det är klart kommer du att undra varför du inte gjorde det tidigare.